Spillemandskredsen - Landsstævne Thyholm 2025

Spillemandskredsen

Landsstævne Thyholm 2025

Uge 29, fra mandag den 14/7 til lørdag den 19/7

Kom og vær med til at fylde Thyholm Midtpunkt med sang, dans og musik sammen med mange dansere og spillemænd fra det ganske land.

Vi løfter her lidt af sløret, med forbehold for ændringer, for nogle af stævnets aktiviteter.

F.eks Mandag - mulighed for at ankomme og blive installeret i skolelogi, på stævnecamping og deltage i aftenens uofficielle legestue.

Tirsdag - deltage i forskellige danse eller spille workshops, den officielle åbning, B&U bålhygge, sangcafé, legestuer.

Onsdag - morgenvandring, træning af fælles danse, øve til kirkekoncert, spilleworkshop, unge workshop, ungefest, kirkekoncert, bal, legestuer, natdans.

Torsdag - dansedag i Struer, B&U laver måske en opvisning, du deltager måske i en plejehjemsopvisning.

Fredag - morgenrytmik for B&U’er, spilleworkshop til aftenens fest, festaften, bal, spille til legestuer, stævneafslutning og natdans.

Lørdag - stævnekontor lukker og afrejse.

Du kan læse mere på stævnets hjemmeside her.

Du kan også følge med på stævnets facebookside her.

nach oben